Co když neudělám testy v autoškole v roce 2025

Absolvování autoškoly je nezbytným krokem k získání řidičského oprávnění. Jak je to ovšem s případnými opravnými zkouškami v autoškole, když se hned napoprvé nezadaří? V tomto článku se dozvíš, jaká je aktuální legislativa, co se týče neúspěšnosti při zkouškách v autoškole a co se bude v případě neúspěchu dít.

Závěrečné zkoušky v autoškole

Závěrečné zkoušky v autoškole žák absolvuje ve chvíli, kdy absolvoval všechny předepsané hodiny teorie a jízd a má potřebné znalosti a dovednosti v této oblasti. Tyto zkoušky zahrnují písemný test z pravidel silničního provozu, praktickou zkoušku z ovládání a údržby vozidla a praktickou zkoušku z jízdy. Zkoušky mohou být v různých městech organizovány odlišně – někde se mohou konat v jeden den, jinde jsou zase rozděleny do dvou dnů. Vždy se ale začíná teoretickou zkouškou a praktickou zkoušku je možné absolvovat až poté. Zkoušky hodnotí zkušební komisař působící na úřadu příslušné obce. Každá dílčí zkouška je hodnocena zvlášť, a to stupni „prospěl“ nebo „neprospěl“.

Co když žák u závěrečných zkoušek v autoškole neuspěje?

Otázku „co když neudělám testy v autoškole“ si pokládá mnoho žáků, kteří před sebou mají závěrečné zkoušky. V případě, že žák u závěrečných zkoušek v autoškole neuspěje, opravnou zkoušku je možné absolvovat nejdříve 5 pracovních dnů poté, samozřejmě s ohledem na dostupnost možných opravných termínů. Interval tedy může být i podstatně delší. Opravuje se pouze ta dílčí část zkoušky, ve které žák neuspěl.

Omezení počtu opravných pokusů

Je potřeba brát v potaz i to, že počet případných opravných pokusů u závěrečných zkoušek v autoškole je omezen. Je možné absolvovat pouze 2 opravné zkoušky. Celkem má tedy žák včetně řádného termínu zkoušek 3 pokusy. V případě, že ani tyto pokusy nebudou úspěšné, musí následně proběhnout doplňková výuka nebo výcvik, a poté opět následují 3 pokusy zkoušek. Všechny zkoušky je nutné zvládnout nejpozději do 12 měsíců od prvního pokusu. V opačném případě je nutné kompletně celý výcvik v autoškole absolvovat znovu.

Nové nařízení o době provedení zkoušky

Podle nového nařízení zároveň platí i to, že v případě, kdy žadatel o řidičské oprávnění neuspěl při zkouškách do doby 12 měsíců ode dne zahájení první zkoušky navazující na absolvování výuky a výcviku v plném rozsahu, je povinen před další zkouškou znovu absolvovat novou výuku a výcvik v plném rozsahu.

Hrozí odebrání řidičáku při ne u jiné skupiny?

Častou otázkou je i to, pokud v případě, že už člověk řidičské oprávnění má, ale neuspěje u zkoušek na jinou skupinu, zdali v takovém případě o řidičák nepřijde. K tomu stanovuje pravidla zákon, který říká, že v případě, kdy vyjdou najevo skutečnosti, že držitel řidičského oprávnění pozbyl částečně nebo zcela odborné způsobilosti, může příslušný úřad obce s rozšířenou působností nařídit, aby se v rámci řízení o omezení nebo odnětí řidičského oprávnění, aby se ve stanovené lhůtě podrobil přezkoušení z odborné způsobilosti. Takovémuto přezkoušení je držitel řidičského oprávnění povinen se podrobit. V opačném případě se pak považuje za odborně nezpůsobilého k řízení motorových vozidel. Z pohledu právníka ale takový případný neúspěch u zkoušek na jinou skupinu zpravidla nebývá podnětem pro zahájení řízení o odnětí řidičského oprávnění.

Ověřeno zákazníky

100% zákazníků doporučuje náš e‑shop na základě recenzí.
4,9
celková spokojenost s obchodem
2,2 průměrná doba dodání ve dnech