Powered by Smartsupp

Jak odstranit rez z auta?

Inspiruj se osvědčenými postupy pro účinné odstranění rezavých skvrn z různých povrchů vozidla s ohledem na minimalizování možného poškození.

Rezavé skvrny na autě nejen vypadají nehezky, ale také dokáží napáchat škody v podobě trvalého poškození laku. Z tohoto důvodu je důležité pravidelné odstraňování rzi z auta. Inspiruj se praktickými radami a osvědčenými postupy pro účinné a bezpečné odstranění rezavých skvrn z různých povrchů vozidla s ohledem na minimalizování možného poškození takovýchto povrchů.

Jak vlastně rez vzniká a proč je důležité ji odstraňovat

Vzdušná koroze nebo také polétavá rez postihuje praktický každé vozidlo. Jemný železný prach vznikající obrušováním brzdových kotoučů poletuje vzduchem a usazuje se na celém povrchu auta. Tam následně vlivem povětrnostních vlivů dochází k jeho korozi. Zdrojem polétavé rzi jsou ale i tramvajové a vlakové koleje, železnice nebo hutní průmyslová výroba. 

Jedná se o jednu z největších příčin tzv. kontaminace laku. Miniaturní železité částečky jsou velmi ostré, takže se snadno zaseknou do laku, skla nebo i pochromovaných dílů. V případě, že by se tyto rezavé skvrny pravidelně neodstraňovaly, mohly by způsobit trvalé poškození laku. Dobrou zprávou je, že korozi je možné správnou péčí a prevencí oddálit.

Projevy vzdušné koroze

Vzdušná koroze se může projevovat následovně:

Žluté, černé nebo hnědé tečky na laku 

Obzvláště na bílém laku jsou tyto projevy patrné pouhým okem. Jedná se o tečky hnědého, černého či žlutého zbarvení, které nejdou odstranit běžným mytím.

Hrubý lak na dotek

Projevem koroze je také hrubý lak patrný na dotek. Pokud po přejetí dlaní po umytém laku cítíš drobné nerovnosti nebo drsnost, s největší pravděpodobností se jedná o rez.

Ztráta lesku laku

Vzdušná koroze postupem času na laku vytváří jemný souvislý film, který snižuje lesk laku.

Způsoby, jak se zbavit rezavých skvrn z různých povrchů auta

Obyčejné mytí k odstranění polétavé rzi nestačí. Správnými a bezpečnými metodami odstraňování rezavých skvrn minimalizujete riziko poškození lakovaných povrchů a zároveň také zabráníte opětovnému vzniku rzi. Jediným způsobem, jak se efektivně zbavit rezavých skvrn z různých povrchů auta, je použití speciálního odstraňovače polétavé rzi. Ty umí účinně dekontaminovat lak od polétavé rzi ještě dříve, než způsobí závažné škody. Tyto odstraňovače jsou vhodné k použití na jakémkoliv vnějším povrchu.

Jak na odstranění rzi z auta

Rez se objevuje na různých částech auta, jako je karoserie, oblast ráfků kol, lemy blatníků, prahy nebo i další části vozidla. Jak se těchto rezavých skvrn zbavit?

  1. Aby ses účinně zbavil polétavé rzi, čeká tě dekontaminace laku auta. Pusť se nejprve do chemické dekontaminace pro efektivní odstranění polétavé rzi nebo asfaltu. 
  2. Poté by měla následovat mechanická dekontaminace, ke které je jako stvořený clay. Claye a lubrikanty jsou dostupné v různých stupních tvrdosti od měkké, přes střední až po tvrdou. Claye účinně odstraní nečistoty a lubrikant pod clay jako účinné mazivo vyladí clay k dokonalosti.

Důležité ošetření povrchu pro prevenci budoucího vzniku rzi

Rezavé fleky už nebudou mít absolutně žádnou šanci, a to ani do budoucna. Mezi preventivní opatření, jak předcházet budoucímu vzniku rzi, patří především:

  • pravidelné a důkladné mytí auta
  • pravidelná kontrola stavu laku auta
  • obezřetnost v zimním období (např. ochrana proti působení posypové soli)
  • používání vosku, který je skvělou prevencí proti tvorbě rzi a vzniku koroze
  • včasné ošetření škrábanců

Produkty z článku

Ověřeno zákazníky

100% zákazníků doporučuje náš e‑shop na základě recenzí.
4,9
celková spokojenost s obchodem
2,2 průměrná doba dodání ve dnech
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení