Powered by Smartsupp

Jak umýt motor auta?

Dokonale čisté auto, to je nejen perfektně nablýskaný lak a čistý interiér, ale je to také motor, jehož čistota je vizitkou majitele.

Dokonale čisté auto, to je nejen perfektně nablýskaný lak a čistý interiér, ale je to také motor, jehož čistota je vizitkou majitele. I když mytí motoru auta patří k méně oblíbeným činnostem detailerů, vyplatí se ho nepodcenit. Nemusíš mít obavy, čištění motoru auta není vůbec žádná věda. Inspiruj se užitečnými radami a postupy, jak efektivně a bezpečně umýt motor svojí káry s ohledem na jeho ochranu a životnost.

Jak nečistoty mohou ovlivnit výkon a životnost motoru

Pravidelná péče o motor auta má důležitý význam pro jeho výkon a dlouhou životnost. Prach, olej a další nečistoty mohou totiž negativně ovlivnit nejen výkon motoru a pravidelnost jeho chodu, ale také se mohou nepříznivě podepsat na jeho životnosti.

Kromě toho také pravidelná údržba motoru pomůže odhalit únik oleje nebo jiných kapalin. Zároveň zabraňuje hromadění hořlavých nebo korozivních nečistot v součástech motoru. S trochou snahy tak můžeš vzhled motoru svého auta pěkně pozvednout a předejít do budoucna nepříjemnostem.

Použití prostředků a bezpečných postupů pro ochranu součástí motoru

Při mytí motoru auta je důležité klást důraz na bezpečné postupy a použití vhodných prostředků, které pomáhají chránit součásti motoru před poškozením vodou nebo čistícími látkami.

Základem je speciální autokosmetika a příslušenství na mytí motorového prostoru auta,  jako jsou například efektivní čističe motorového prostoru, přípravky na ochranu a ošetření motoru nebo také příslušenství pro čištění motoru auta.

Před samotným čištěním se drž těchto postupů:

 1. Předtím, než se pustíš do samotného mytí motoru auta, je nutné, aby byl motor chladný.
 2. Vyjmi filtr pro sání vzduchu.
 3. Odpoj svorky baterii nebo baterii vyjmi.
 4. Zakryj všechny elektrické součásti.

Techniky pro účinné čištění motoru a minimalizování rizik

Vhodně zvolené kroky a techniky čištění motoru minimalizují rizika a zároveň zajišťují účinné čištění motoru. Pro efektivní čištění motoru auta a minimalizování rizik se drž následujících kroků:

 • Mysli na bezpečnost a ochranu svého zdraví. Před čištěním motoru se vyzbroj ochrannými pomůckami, jako je protiprachová maska, ochranné brýle a gumové rukavice.
 • Nejprve odstraň hrubé nečistoty, které se v motoru nahromadily (např. listí, hmyz apod.). Povrchové nečistoty jednoduše odstraníš pomocí jemné mikrovláknové utěrky.
 • K účinnému odstranění nahromaděného oleje a s tím související mastnoty se ti bude hodit silný odmašťující přípravek nebo čistič motoru určený právě pro tyto situace. Nejefektivnější jsou odmašťovače na bázi rozpouštědel, které jsou jako stvořené pro silně znečištěné motory. U gelových a pěnových rozprašovačů pak oceníš to, že přilnou k povrchu a neodkapávají.
 • Pokud k čištění motoru používáš tlakové čističe, je nutné zajistit, aby byly nastaveny na nízký tlak. V opačném případě totiž hrozí riziko průsaku elektrických součástí, což může mít za následek uvolnění spojů a dílů.
 • Vybav se základními pomocníky na čištění motoru, jako je čistící kartáč k vyčištění i těžko dostupných míst, čistící utěrka a vysavač. Pomocí čistícího hadříku a kartáče ti jemné ruční čištění půjde mnohem lépe od ruky a zároveň bude minimální riziko poškození citlivých částí.
 • Po čištěním samotném je nutné nechat motor důkladně vyschnout, a to ideálně přirozeně, aby se zabránilo vzniku vodních skvrn. Následně můžeš nechat motor pár minut běžet, což urychlí finální sušení.
 • Odstraň kryty z elektrických součástí a připoj kabely baterie.

Produkty z článku

Ověřeno zákazníky

100% zákazníků doporučuje náš e‑shop na základě recenzí.
4,9
celková spokojenost s obchodem
2,2 průměrná doba dodání ve dnech
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informaceSouhlasímNastavení